Race Results

2019 SUP Results

DNR = Did Not Race | DNF = Did Not Finish

Male REC Race (12' and Under)

  1. Shawn Doughty- 35:33
  2. Justin Birt- 36:32
  3. Adam Brodeur- 40:28
  4. Louis Trepasso- DNR

Female REC Race (12' and Under)

  1. Devin Kim- 39:44
  2. Jennifer Barrows- 42:06
  3. Aimme Stashak-Moore- 42:27
  4. Kelly Trepasso- 42:42
  5. Jean Sheehy- 43:54
  6. Carole Williamson- 45:05
  7. Micki Meyer- 45:26
  8. Jeanette Service- 45:38
  9. Cristy Hebert- 46:32
  10. Sarah Ducott- 46:34
  11. Maureen Finn- 46:34
  12. Kathy Truscott- 52:08
  13. Belle Woodward- DNR

Male SHORT Course (Division 12.6’)

  1. Eli Jache- 1:00:09
  2. Steve Williamson- 1:03:03
  3. George Saunders- 1:16:18
  4. William Truscott- 1:27:25
  5. David Witherbee- DNF
  6. Taylor Grabus- DNR

Female SHORT Course (Division 12.6’)

  1. Sasha Durand- 1:02:20
  2. Elizabeth Corzo-Ruiz- 1:03:03
  3. Ambar Cerrud- 1:03:11
  4. Shannon Pinkham- 1:11:07
  5. Molly Frost- 1:30:41
  6. Alyssa Campbell- 1:33:42
  7. Paula Kingsbury- 1:34:57
  8. Catherine Lyons- 1:40:03
  9. Jasinda Baez- DNF
  10. Jillian Terry- DNF
  11. Lisa Freed- DNR

Female LONG Course (Division 14’)

  1. Veronica Ribot-Canales- 1:16:53
  2. Tracee van Brunt- 1:21:25
  3. Adel Umannova- 1:25:22
  4. Steffi Williams- 1:26:23
  5. Mary Sheehy- 1:34:16
  6. Holly Holmberg- 1:42:24
  7. Sybel Sierra- 1:46:28

Male LONG Course (Division 14’)

  1. Tommy Buday- 1:02:50
  2. Zach Rounsaville- 1:05:53
  3. Rhodes Berube- 1:11:12
  4. Philip Katz- 1:16:16
  5. Gavin Nathan- 1:28:30
  6. Rick Martin- 1:55:02
  7. Terry Kent- DNF
  8. Brian Macchi- DNF

Male LONG Course (Division 12.6’)

  1. August Cole- 1:28:30

Female LONG Course (Division 12.6’)

  1. Brenda White- 1:30:20
  2. Mikki Wilson- 1:30:37
  3. Rae Knedeisen- 1:33:32
  4. Amy Powell- 1:41:04
  5. Kate Holloway- DNR

2018 SUP Results

DNR = Did Not Race | DNF = Did Not Finish

Female REC Race (12’ and under)

Total Fundraised $7,576

  1. Mary Kay Ide- 0:31:58
  2. Heather Goodrow- 0:34:06
  3. Carly Pedersen- 0:34:23
  4. Madeleine Lutts- 0:38:36
  5. Shannon Pinkham- 0:40:03
  6. Candice Chivilo- 0:40:51
  7. Kelly Cahill- 0:42:15
  8. Carole Williamson- 0:44:07
  9. Susan Fagan- 0:45:03
  10. Paula Kingsbury- 0:45:04
  11. Michelle Meyer- 0:46:00
  12. Maureen Finn- 0:46:04
  13. Jennifer Barrows- 0:47:03
  14. Cristy Hebert- 0:47:48
  15. Pamela O’Donnell- 0:47:54

Male REC Race (12’ and under)

Total Fundraised $3,905

  1. Jacob Powell- 0:32:13
  2. Max Kirk- 0:35:55
  3. Shawn Dougherty- 0:36:24
  4. Adam Brodeur- 0:39:36
  5. Geo Villegas- 0:39:48
  6. Justin Birt- 0:42:03
  7. William Truscott- 0:45:52

Female SHORT Course (Division 12.6’)

Total Fundraised $4,223

  1. Rachel Albanese- 0:59:15
  2. Beth Falkner- 1:03:44
  3. Amy Tyrrell- 1:09:22
  4. Jennifer Rowland- 1:10:09
  5. Courtney Mentuck- 1:15:29
  6. Kelli Donovan- 1:19:06

Male SHORT Course (Division 12.6’)

Total Fundraised $500

  1. Taylor Grabus- 0:54:45
  2. Eli Jache- 1:05:20
  3. George Saunders- 1:15:51
  4. Steve Williamson- 1:16:35

Female SHORT Course (Division 14)

Total Fundraised $380

  1. Kourtney Auger- 1:04:12

Female LONG Course (Division 12.6’)

Total Fundraised $3,865

  1. Brenda White- 1:24:55
  2. Mikki Wilson- 1:25:07
  3. Marielle Yost- 1:25:40
  4. Kate Holloway- 1:27:44
  5. Amy Powell- 1:31:09

Male LONG Course (Division 12.6’)

Total Fundraised $1,125

  1. Brian Macchi- 1:12:36
  2. Scott Tyrrell- 1:13:11
  3. David Kenney- 1:23:20
  4. Phillip Bean- 1:31:35

Female LONG COURSE (Division 14’)

Total Fundraised $1,359

  1. Veronica Ribot-Canales- 1:12:08
  2. Kathy Hartley- 1:13:38
  3. Tracee Van Brunt- 1:18:40
  4. Mary Sheehy- 1:28:59

Male LONG Course (14’ Division)

Total Fundraised $1,735

  1. Jeramie Vaine- 1:02:26
  2. Bill Kraft- 1:02:27
  3. Mike Kirk- 1:05:02
  4. Terry Kent- 1:05:50
  5. Jeff Henderson- 1:07:55
  6. Terrence O’Malley- 1:07:56
  7. Rhodes Berube- 1:08:53
  8. Danny Mongo- 1:11:53
  9. Mark Maitland- 1:12:12

2017 SUP Results

DNR = Did Not Race | DNF = Did Not Finish

Women’s Recreational Race

  1. Alexis Doody- 34:10
  2. Heather Goodrow- 37:20
  3. Ashley Kaner- 37:21
  4. Janet Keefe- 39:55
  5. Micaela Robinson- 42:14
  6. Madeleine Lutts- 44:27
  7. Shannon Pinkham- 45:27
  8. Candice Chivilo- 46:59
  9. Bee Wong- 50:06
  10. Carole Williamson- 51:25
  11. Courtney Mentuck- 52:01
  12. Stephanie Cooper- 52:12
  13. Joyce Kingsbury- 53:03
  14. Susan Fagan- 53:05
  15. Sarah Ducott- 53:18
  16. Denise Murphy- 1:01:07

Men’s Recreational Race

  1. Mitchell Doody- 33:19
  2. Ben Wollerscheid- 33:58
  3. Patrick Smith- 34:56
  4. Lenny Wollerscheid- 39:07
  5. Philip Kobus- 40:37
  6. Kim Meader- 41:13
  7. Michael Doiron- 42:27
  8. Adam Brodeur- 47:57

Women’s Amateur Race

  1. Marielle Yost- 1:00:50
  2. Brenda White- 1:03:32
  3. Selena Hoover- 1:06:24
  4. Mikki Wilson- 1:07:37
  5. Nicole Urbanski- 1:08:19
  6. Amy Powell- 1:10:25
  7. Kate Holloway- 1:11:05
  8. Amber Glod- 1:15:15
  9. Jenn Pelletier- 1:15:45

Men’s Amateur Race

  1. Andrew Kellar- 52:22
  2. Scott Tyrrell- 53:12
  3. David Colontuono- 55:18
  4. Chris Marshall- 57:44
  5. Jonathan Bischof- 1:00:08
  6. Tod Brainard- 1:04:57
  7. Taylor Grabus- 1:06:00
  8. Philip Lake- 1:14:21
  9. Walter Doyle- 1:14:40

Women’s Pro Race

  1. Stephanie Shideler- 49:21
  2. Veronica Ribot-Canales- 53:06
  3. Evelyn O’ Doherty- 57:36
  4. Michelle Currier- 58:09
  5. Tracee van Brunt- 1:00:45

Men’s Pro Race

  1. Tamas Buday- 43:33
  2. Jeramie Vaine- 44:56
  3. Andrew Glidden- 46:11
  4. Terry Kent- 46:24
  5. Travis Hayes- 46:32
  6. Joshua Crosby- 46:53
  7. Terrence O’Malley- 48:09
  8. Danny Mongo- 49:12
  9. Jeff Henderson- 49:36
  10. Philip Katz- 52:40
  11. Rhodes Berube- 53:26
  12. Mark Maitland- 55:11
  13. David Kenney- 57:02

2016 SUP Results

DNR = Did Not Race | DNF = Did Not Finish

Women’s Recreational Race

  1. Ashley Kaner- 29:27
  2. Amy Powell- 31:14
  3. Eliza Mead- 32:47
  4. Brenda White- 32:53
  5. Roberta Brown- 33:08
  6. Caroline Laramie- 34:23
  7. Katie Lienhard- 35:20
  8. Jean Sheehy- 36:42
  9. Molly Brown- 37:06
  10. Julia Anderson- 37:12
  11. Channin Mayer- 37:37
  12. Bee Wong- 38:50
  13. Susan Fagan- 40:23
  14. Amber Glod- 41:10
  15. Paula Kingsbury- 41:19
  16. Catherine Haut- 41:53
  17. Madeleine Lutts- 42:15
  18. D’dra Octaviano- 46:11
  19. Carole Williamson- 46:12
  20. Alissa Neill- 49:07
  21. Tara Briggs- 49:31
  22. Joyce Kingsbury- 52:38
  23. Emily Froeschl- 1:01.06

Men’s Recreational Race

  1. Jon Beauchesne- 25:57
  2. William Mead- 27:29
  3. David Kenney- 27:37
  4. Benjamin Wollerscheid- 28:08
  5. David Pasquarelli- 30:30
  6. Brett Currier- 36:25
  7. Kenney Greer- 49:42
  8. Tom Brogan- 52:24

Women’s Elite 12.6 ft

  1. Stephanie Shideler- 1:26.55
  2. Evelyn O’Doherty- 1:37.35
  3. Michelle Currier- 1:47.06
  4. Marielle Yost- 2:05.56
  5. Jane Easly- 2:07.34
  6. Amy Tyrrell- 2:08.17
  7. Tracee Van Brunt- 2:09.55

Men’s Elite 12.6 ft

  1. Scott Tyrrell- 1:35.19
  2. Calder Stames- 1:39.44
  3. David Colantuono- 1:44.19
  4. Jonathan Bischof- 1:49.56

Men’s Elite 14 ft

  1. Travis Hayes- 1:21.52
  2. Terry Kent- 1:22.05
  3. Mike Kirk- 1:24.35
  4. Andrew Kellar- 1:25.06
  5. Johnny O’Hara- 1:26.27
  6. Jeffrey Henderson- 1:28.03
  7. Danny Magno- 1:28.48
  8. Philip Katz- 1:33.38
  9. Rhodes Berube- 1:33.58
  10. Michael Painter- 1:41.27
  11. Rick Martin- 2:06.03
  12. Bill Zinser- 2:07.40

2015 SUP Results

DNR = Did Not Race | DNF = Did Not Finish

Women’s Recreational Race

  1. MK Ide- 21:43
  2. Lisa Sugarman- 24:20
  3. Kristin Bucci- 24:50
  4. Amy Tyrrell- 26:05
  5. Molly Brown- 28:40
  6. Cheryl Swansburg- 28:47
  7. Amy Powell- 29:28
  8. Caroline Laramie- 29:47
  9. Jean Sheehy- 31:03
  10. Paula Kingsbury- 32:30
  11. Annakathryn Carlson- 32:31
  12. Kerry Valery- 35:17
  13. Kerry Laramie- 35:26
  14. Daniela Galdo- 36:31
  15. Valerie Berlinghieri- 41:35
  16. Lindsey Foley- 41:59

Men’s Recreational Race

  1. Matthew Bertolami- 22:34
  2. David Bucci- 24:50
  3. Kim Meader- 28:12
  4. Pip Nielsen- 33:09

Women’s Elite 12.6 ft

  1. Veronica Ribot-Canales- 1:27.50
  2. Evelyn O’Doherty- 1:28.40
  3. Michelle Currier- 1:37.30
  4. Halle Kent- 1:39.10
  5. Ali Marchildon- 1:40.10
  6. Heather Goodrow- 1:55.90

Men’s Elite 12.6 ft

  1. John O’Hara- 1:21.40
  2. Andrew Kellar- 1:21.40
  3. Philip Katz- 1:29.30
  4. Scott Tyrrell- 1:29.80

Women’s Elite 14 ft

  1. Kim Reilly- 1:27:20

Men’s Elite 14 ft

  1. Patrick Broemmel- 1:14.20
  2. Terry Kent- 1:16.10
  3. Sam English- 1:16.20
  4. Andrew Glidden-1:16.50
  5. Chris Begg-1:17.10
  6. Jeffrey Henderson- 1:23:00
  7. Will Graylin- 1:44.00
  8. David McInnis- 1:45.00
  9. James Dawson- 1:59.20

2014 SUP Results

DNR = Did Not Race | DNF = Did Not Finish

Top 3 Men’s Elite

  1. Patrick Brommel- 1:20.18
  2. Andrew Glidden- 1:20.35
  3. Andrew Kellar- 1:20.41

Top 3 Women’s Elite

  1. Kim Reilly- 1:52.49
  2. Nessa Brunton- 2:03.25
  3. Ginger Kellar- 2:05.06

Top 3 Women’s Recreational Race

  1. Brandi Dion- 31:19
  2. Caroline Begg- 33:13
  3. Rachel Rodney- 35:15

Top 3 Men’s Recreational Race

  1. Jonathan Higginbotham- 32:16
  2. Scott Tyrrell- 34:58
  3. Rob Clawson- 35:06

Elite Overall

  1. Patrick Brommel- 1:20.18
  2. Andrew Glidden- 1:20.35
  3. Andrew Kellar- 1:20.41
  4. Christopher Begg- 1:24.31
  5. Johnny O’Hara- 1:26.11
  6. Craig Callender- 1:37.34
  7. Philip Katz- 1:37.50
  8. Rob Arnos- 1:40.14
  9. Kim Reilly- 1:52.49
  10. Mark Denitto- 2:01.47
  11. Nessa Brunton- 2:03.25
  12. David McInnis- 2:04.04
  13. Ginger Kellar- 2:05.06
  14. Keith Rodney- 2:08.10
  15. Jeff Krawczyk- 2:13.50

Recreational Race Overall

  1. Brandi Dion- 31:19
  2. Jonathan Higginbotham- 32:16
  3. Caroline Begg- 33:13
  4. Scott Tyrrell- 34:58
  5. Rob Clawson- 35:06
  6. Rachel Rodney- 35:15
  7. Betsy Katz- 36:37
  8. Michelle Clark- 37:06
  9. MK Ide- 37:42
  10. Caroline Caliri- 40:45
  11. Caren Napolitano- 40:53
  12. Lauren Goldfinger- 43:10
  13. Matt Bertolami- 43:33
  14. Jessica Trioli- 46:05
  15. Ricky Martin- 46:26
  16. Liz Cohen- 46:52
  17. Lenny Wollerschied- 48:48
  18. Jen Pelletier- 50:36
  19. Lila Schibli- 50:46
  20. Amy Powell- 51:26
  21. Lisa Sugarman- 57:43
  22. Sonia Lyons- 59:00
  23. Karen Chase- 59:50
  24. Amy Cutler- 1:02.31
  25. MaryLuz Arling- 1:03.24
  26. Caroline Laramie- 1:06.59
  27. Victoria Davis- 1:12.00